Gastritis

Gastritis je zapaljensko oboljenje želudca i jedna od najrasprostranjenijih bolesti organa za varenje. Javlja se kada dođe do oštećenja zaštitne obloge unutrašnjosti želudca.

Gastritis može biti akutni ili hronični. Akutni se javlja iznenada, praćen je mučninom i istovremeno pečenjem u stomaku, dok se hronični gastritis razvija postepeno i karakterišu ga tupa bol, osećaj nadutosti i gubitak apetita već posle prvih nekoliko zalogaja hrane.

Akutni gastritis obično nastaje kod osoba koje naglo unose velike količine hrane i alkoholnih pića, počinje naglo i traje nekoliko dana. Simptomi variraju od smanjenog apetita, osećaja nelagodnosti i gorušice do mučnine i povraćanja.

                                                       

Najčešće oboljenje

Blago krvarenje zbog oštećenja sluznice u akutnom gastritisu primećuje se kao promena boje stolice u crnu. Obilnija krvarenja, kada dolazi do povraćanja krvi i pada pritiska, ređa su. U lečenju se primenjuju blokatori sekrecije želudačne kiseline.

Hronični gastritis je najčešće oboljenje želudca. Uglavnom se javlja kod odraslih i starijih osoba. Većina pacijenata nema skoro nikakve simptome, dok se kod drugih pojavljuju mučnine, gubitak apetita, bolovi u žličici, osećaj težine u gornjem delu trbuha, povraćanje i malokrvnost, koja se prepoznaje po slabom podnošenju napora. Ponekada ove brojne simptome prati i gubitak težine.

Iza opšteg naziva hronični gastritis kriju se mnoge podvrste ovog oboljenja. Ipak, najjednostavnija je podela na one čiji je uzročnik bakterija Helicobacter pilori i ostale.

Kako je hronični gastritis prekanceroza jer je Helicobacter pilori potvrđen kao faktor stvaranja karcinoma, u krajnjim fazama bolesti mogu se primetiti i znakovi razvoja malignog tumora, kao što su izrazit gubitak težine, trajna bol u žličici, mučnina, povraćanje.

U dugotrajnom lečenju hroničnog gastritisa najvažnije je zaštititi želudačnu sluzokožu lekovima ili promenom načina života i ishrane. Ako je kod bolesnika dokazana infekcija Helicobacter pilorijem, primenjuju se lekovi za smanjivanje lučenja želudačne kiseline i različiti antibiotici.

Prekid pušenja je uslov bez kojeg je lečenje hroničnog gastritisa skoro uzaludno. Osim toga, preporučuje se i poseban način ishrane za osobe obolele od gastritisa.

 

Preporuke za ishranu

Na prvom mestu, ishrana mora biti raznovrsnija, na jelovniku moraju biti prirodni proizvodi: mleko, kefir ili kiselo mleko, mlad sir, jaja, povrće, voće i prirodni sokovi. Ukupan unos hrane, zajedno sa tečnošću, ne treba da premašuje tri kilograma. Svakodnevno treba piti oko litar i po tečnosti, uključujući čaj, kafu, mleko, kompot, supu i sokove.

Poželjno je hranu uzimati 4-5 puta na dan, ako je moguće, uvek u isto vreme. Jelo ne bi trebalo biti ni previše vruće ni hladno. Sirovo povrće, koje mehanički razdražuje sluzokožu želudca, treba izbaciti iz ishrane.

 

Zabranjene žvake

Posebno treba obratiti pažnju na to da se i potpuno zdravim ljudima ne preporučuje da prečesto žvaću žvaku, a za obolele od hroničnog gastritisa to je skoro pogubno. Tokom žvakanja se luči velika količina želudačnih sokova, koji samo izjedaju prazan želudac.