Šta je to fejslifting? Šta je to ritidektomija?

Fejslifting  je hirurška procedura koja se izvodi sa ciljem postizanja mlađeg izraza na licu. Tehnički posmatrano, ona se takođe naziva i rihtidektomijom. Ovaj tip kozmetičke hirurgije preoblikuje donju trećinu lica otklanjanjem viška kože lice. Neke od fejslifting procedura podrazumevaju i zatezanje tkiva koje se nalazi ispod kože. Da bi se postigli što bolji rezultati, ova procedura se često kombinuje sa dodatnim procedurama kojima se tretiraju čelo, obrazi, predeo oko obrva i oči. Statistika nam pokazuje da fejstlifting postaje sve popularniji i među muškarcima i među ženama.

Prvi zahvat fejsliftinga izveo je hirurg Eugen Holander u Berlinu 1091. Godine.

Procedura fejsliftinga

Tradicionalni fejslifting  Pravi se rez ispred uha i  on se tada nadovezuje prema kosi ili liniji kose. Taj rez se prostire nadole ispred uha, zalazi ispod uha a potom biva usmeravan nagore iza uha, potom se završavajući u kosi ili liniji kose iza uha. Ukoliko je to neophodno, mogu biti zategnuta i dublja tkiva lica. Višak kože se otkanja.

 

Rezovi se potom zatvaraju šavovima i spajalicama. U nekim slučajevima postavlja se i drenaža pod kožu iza uha kako bi se isušio sav postojeći višak krvi i tečnosti. Ta drenažna cev se potom odsrtranjuje dan ili dva nakon zahvata. Potom se primenjuju zavoji.

 


Nove hirurške tehnike Postoje nove metode za izvođenje fejsliftinga. Neprekidno se razvijaju nove hirurške mogućnosti. Ova usavršavanja za cilj imaju poboljšanje kozmetičkih zahvata:

 

  • Laseri: Procedura fejsliftinga zvana laserska liposkulptura i obnova površine vrata i brade počiva na upotrebi lasera. To se može obaviti kroz rez od jednog centimetra pod bradom samo uz upotrebu lokalne anestezije. 
  • Endoskopija: Endoskopske tehnike se sada koriste kako bi se podigi lice ili predeo oko obrva. Ova metoda dozvoljava manje rezove. To za posledicu ima i manje povreda tkiva, kao i kraće vreme potrebno za oporavak. Facijalne strukture se dižu, i tu nema potreba za rezanjem viška kože. Međutim, ova procedura u dobroj meri zavisi i od pacijenta.

 

  • Liposukcija: Ova metoda se koristi kako bi se uklonile ključne skladišne tačke masnoće na licu. Ona se obično primenjuje na predelu između brade i vrata. Liposukcija se da kombinovati sa fejsliftingom ili se može obavljati zasebno.

Hirurški zahvat fejsliftinga može da traje između dva i pet sati. Može se obaviti ambulantno sa lokalnom anestezijom i sedativima kako bi se pacijent opustio. Međutim, u nekim slučajevim operacija se može izvesti i pod opštom anestezijom i pacijent tada može ostati u bolnici preko noći.

 

Fejsliftinzi se na efektan način kombinuju sa operacijom očnih kapaka i ostalim facijalnim zahvatuima. Rezultat fejsliftinga je uglađeniji i mlađi izgled. Ovom procedurom se otklanja i zazeže koža koja se nabira. Smanjuje se i pad obraza oko linije brade. Uglovi usana bivaju podignuti a umanjuju se i nabori između usana i obraza. Rezultat obično traje pet do deset godina.  

Rezovi ispred i iza uha obično nisu primetljivi. Da bi se postigao zadovoljavajući rezultat, neophodne su tehnike prikladne za svaki od pojedinačnih konkretnih slučajeva. Kod muškaraca, postizanje prirodnog izgleda nakon zahvata može da predstavlja veći izazov pošto muškarci imaju dlake ispred ušiju (zulufe). Zulufi mogu da se podignu unazad ili nagore.

To može da dovede do čudnog izgleda. I kod muškaraca i kod žena, jedan od očiglednih znaka da je ta osoba imala operacioju ovog tipa je izobličena ušna školjka. Ako se ukloni previše kože, lice može da zadobije prezategnut izgled ili izgled isprepadanosti.

Da bi se postigli optimalni rezultati, možda mogu biti neophodne dodatne operacije kao dopuna, poput zatezanja vrata, operacija očnih kapaka, liposukcija, unošenje masnoće injektivnim putem, uklanjanje masnoće iz obraza, fejslifting čela, zatezanje oblasti oko obrva, hemijski ili laserski piling, te implanti u obrazima ili bradi.

 

IZVOR: http://www.medicalnewstoday.com/